Pasakyk, kokį biliardą žaidi: piramidę, pulą ar snukerį, ir aš pasakysiu kas esi tu!”

Taip galima būtų perfrazuoti žinomą patarlę. Iš tikrųjų kiekviena biliardo meno šaka turi savo charakterį ir temperametrą. Jeigu tavo galvoje dar nėra jau suformuotų nusistatymų, atrask čia kiekvieno žaidimo nepakartojamą atmosferą.
Daugelis žmonių pirmą kartą atėję į rimtesnę biliardinę pasako kažką tokio „O čia kas per lova su mažom skylėm ir dideliais rutuliais“ arba „O kas čia per žaidimas su daugybę spalvotų rutulių sustatytų pagal neaiškius dėsnius“. Jeigu ir jums tokios nuostabos nesvetimos šis straipsnis gali ši bei tą atskleisti.
Visu pirma, prisiminkime, kad biliardas yra sporto šaka turinti gilias tradicijas skirtingose šalyse. Nėra abejonių, skirtingos kultūros savaip įtakojo žaidimo evoliuciją. Dėl to šiuo metu įvairiuose žemės kampeliuose surasime ir nedidelį stalą be lūzų karamboliui žaisti, didelį stalą su mažyčiais kėgliais suomiškam biliardui bei daugybę kitų biliardo žaidimų arba rūšių. Žemiau surasite kategorijas, į kurias skirstomi biliardo žaidimai, bei populiariausių žaidimų šeimas.

PIRAMIDĖ
Kai tu neskubi ir kiekvienas pasakytas žodis ar atliktas veiksmas turi savo svori – tu žaidi Piramidę, arba kitaip vadinamą “rusišką biliardą”. Senais laikais “Piramidės” mokymasis vyko taip, pirmus metus naujokas tik stebėdavo patyrusių biliardistų žaidimą, šitaip paruošdamas savo biliardinę vaizduotę ir mąstymą. Ir tik po to imdavo lazdą į ranką. Nėra abejonių – laikai keičiasi, bet PIRAMIDĖ išlieka žaidimu simbolizuojančiu orumą, patikimumą ir savigarbą.

PULAS
Pulas tai dinamika, aistra! Jeigu tu nepaskutinis žioplys, be vargo įridensi vieną-kitą rutulį. O pasitreniravęs įridensi vienų ūpu visus likusius ant stalo rutulius. Pulas įvyksta tada, kai tavo degančios akys rija visus ant stalo esančius rutulius ir tavo vienintelis tikslas palikti priešininkui nuogą stalą.
Jeigu dar nematei, pažiūrėk filmus “Color of Money” (Pinigų spalvos) arba “Kiss” (bučinys) ir tau nereikės aiškinti kodėl Pulas aistruolių arena ir ką reiškia “balabushka” meistro rankose!

SNUKERIS
Snukeris siejamas su tokiom klišė, kaip “žaidimas aristokratams”, “biliardo šachmatai”. Kodėl? Labai paprasta, nes tai žaidimas kilęs iš Anglijos ir kuris simbolizuoja preciziškumą, graciją ir proto nuovokumą. Jeigu pagalvojai kad šį žaidimą žaidžia lemelėlėm apsirengę džentelmenai, kurie žaidimo metu net retai pasišneka, tu visiškai teisus! Bet taip vyksta tik varžybų metų. Įsitikink pats, nepraleisk per EuroSport transliuojamų Snukerio čempionatų. Paprastam gyvenime snukeris, nežiūrint į visas regalijas, yra prieinamas kiekvienam mėgstančiam įmušti porą-keliasdešimt rutulių, išgerti taurių gėrimų ir šiaip smagiai praleisti laiką prie12-os pėdų, anglišką vilninę gelumbę padengto stalo.

KARAMBOLIS
Karambolio aikštelė – nevieta mėgėjams įmušinėti rutulius. Nustebai? Kokia šio žaidimo prasmė? Karambolio esmė vienu rutuliu pataikyti į kitą rutulį taip, kad jis, paisant tam tikras taisykles, pataikytų į trečią. Tokios taisyklės pavyzdys – mušamasis rutulys prieš paliesdamas taikomąjį, turi atsimušti nuo trijų bortų. Tikrai nelengva užduotis, šis žaidimas yra geometriją besižavinčių intelektualų ir biliardo meno meistrų veiksmų scena. Deja, Lietuvos biliardo klubuose kol kas nėra karambolio stalų. Šis žaidimas yra populiarus Prancūzijoje, Turkijoje, eilėje Afrikos šalių.